Strefa Schengen składa się z 27 krajów będących członkami UE i czterech państw spoza UE, członków Stowarzyszenia EFTA: Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.
Chociaż członkowie UE, Bułgaria, Cypr i Rumunia nadal nie znajdują się w Strefie Schengen, jednak mają politykę wizową opartą na przepisach Schengen.
Mieszkańcy krajów spoza UE muszą mieć wizę, gdy udają się do Strefy Schengen. UE ma wspólną listę krajów, których obywatele muszą przekraczać granice, a także listę krajów, których mieszkańcy są wyłączeni z tej zasady. Listy te znajdują się w rozporządzeniu (UE) 2018/1806.
Ogólnie rzecz biorąc, wiza krótkoterminowa wydana przez jedno z państw Schengen daje jej posiadaczowi prawo do podróżowania przez 26 państw Schengen do 90 dni w dowolnym okresie 180-dniowym.Wizy dla odwiedzajądzych, które trwają dłużej niż te, stają się przedmiotem lokalnych procedur.
Wizę Schengen może wydać każde państwo członkowskie układu z Schengen.
Pasażerowie muszą złożyć wniosek o wizę Schengen w ambasadzie lub konsulacie kraju, który chcą odwiedzić. Jeśli chcą odwiedzić więcej krajów w strefie Schengen, podróżni muszą złożyć wniosek w ambasadzie lub konsulacie swojego głównego miejsca przeznaczenia. Jeśli nie można ustalić, który kraj będzie głównym miejscem docelowym, wniosek zostanie złożony w ambasadzie lub konsulacie kraju, który będzie pierwszym miejscem docelowym.
Wnioski o wydanie wizy Schengen nie mogą być składane więcej niż trzy miesiące przed proponowaną datą wjazdu do Strefy Schengen. Wszystkie kraje Strefy Schengen mogą wymagać od wnioskodawców przedłożenia identyfikacji biometrycznej - odcisków wszystkich dziesięciu palców, a także zdjęć w formacie cyfrowym, w ramach procesu składania wniosków wizowych. Identyfikacja biometryczna nie jest wymagana od dzieci poniżej 12 lat. Wniosek musi zostać złożony przez osobistego wnioskodawcę.
Pod warunkiem, że wniosek wizowy jest akceptowalny i że nie ma problemów z wnioskiem, decyzja musi zostać podjęta w ciągu 15 dni kalendarzowych od daty złożenia wniosku.
Rodzaje wiz
Jest to pozwolenie jednego z państw członkowskich Schengen, z którym można wjechać na żądane terytorium przez określony czas, od maksymalnie 90 dni, co 6 miesięcy, zaczynając od daty pierwszego wjazdu. W zależności od celu podróży istnieją 2 rodzaje unikalnych wiz Schengen:
Wiza „A” oznacza tranzyt przez porty lotnicze krajów Strefy Schengen, bez wjazdu do tych krajów. Wiza ta jest obowiązkowa dla mieszkańców podróżujących z jednego państwa niebędącego członkiem Strefy Schengen do innego państwa, która także nie jest z układu Schengen, z tranzytem przez lotnisko kraju który jest członkiem Strefy Schengen.
Kategoria „C” odnosi się do wizy krótkoterminowej, która pozwala jej posiadaczowi na pobyt w strefie Schengen przez określony czas, w zależności od ważności wizy. Ta specjalna kategoria, zgodnie z celem podróży posiadacza wizy, może być uzyskana w formie:
o wiz jednokrotnych
o wiz dwuwjazdowych
o wiz wielokrotnego wjazdu
Wiza wielokrotnego wjazdu może być:
- WIZA Z OGRANICZENIAMI TERYTORIALNYMI
Ten rodzaj wizy pozwala podróżować tylko do państwa Schengen, które wydało wizę lub w niektórych innych przypadkach do niektórych państw Schengen, które zostały wymienione konkretnie przy ubieganiu się o wizę. Ta wiza jest nieważna w jakimkolwiek innym kraju Schengen, o którym wcześniej nie wspomniano. Posiadacz tej wizy nie może wjechać lub przejechać przez inne kraje Schengen, które nie są pierwszym i ostatecznym miejscem przeznaczenia.
- WIZY KRAJOWE
Wiza krajowa jest wizą kategorii „D” i jest przyznawana osobom, które chcą studiować, pracować lub na ubiegać się o stały pobyt w jednym z państw Schengen. Wiza ta może być z jednym wejściem i jest przyznawana osobom, które muszą jest przyznawana osobom, które muszą zostać na określony czas w danym kraju z Strefy Schengen z określonym celem, a następnie wrócić do swojego kraju. Z drugiej strony wiza ta może być również z wieloma punktami wejścia, aby osoba, która jest posiadaczem wizy mogła swobodnie przemieszczać się po całej Strefie Schengen bez żadnych dodatkowych wymogów, które musi spełnić.